Gazeteci Metin Turan serbest

Mısır’da 17 Ağustos’ta tutuklanan TRT muhabiri Metin Turan, tahliye edildi.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu tarafından devrilmesi sırasındaki olayları takip ederken gözaltına alınarak tutuklanan TRT muhabiri Metin Turan tahliye edildi.

ÖZEL ARAÇLA TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE GETİRİLDİ
Turan’ı, Azbakiya karakolu önünde bekleyen Türkiye Büyükelçiliği çalışanları karşıladı. TRT muhabiri, özel bir araçla Türk Büyükelçiliği’ne getirildi.

Mahkeme, Metin Turan’ın 84 kişiyle birlikte geçen hafta tutuksuz yargılanması yönünde karar vermişti.

Kahire’de darbe karşıtı gösterilerin merkezindeki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarının kanlı bir şekilde tahliyesini protesto eden yaklaşık 400 kişi ve olayları takip eden gazeteciler, güvenlik güçlerinin saldırısından kaçarak Ramses bölgesindeki El-Feth Camisi’ne sığınmıştı.

Güvenlik güçleri, 17 Ağustos’ta camiye zorla girerek, aralarında AA muhabiri Hiba Zekeriya ve TRT muhabiri Metin Turan’ın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. 1 gün gözaltında tutulan AA muhabiri Zekeriya, daha sonra serbest bırakılmıştı.

O tarihten bu yana tutuklu bulunan ve Kahire Ceza Mahkemesi’nde “şiddete teşvik” suçlamasıyla yargılanan aralarında Turan’ın bulunduğu 84 kişinin, geçen hafta tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verilmişti.

Turan ve beraberindekiler, bu çerçevede Cumartesi günü Tora Cezaevi’nden Kahire Emniyet Müdürlüğü’ne getirilmişti.

 

KAYNAK: NTV -09.12.2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir