TRT Muhabiri Metin Turan Gözaltında

Mısır’ın başkenti Kahire’de dün El Fetih Camisini kuşatan güvenlik güçleri Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Hiba Zekeriya ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) muhabiri ve Türk Mısır İşadamları Derneği Kurucu Başkanı Metin Turan’ı gözaltına aldılar. Gazeteciler Tora Cezaevi’ne götürüldü.

AA muhabiri Hiba Zekeriya alıkonulduktan sekiz saat sonra serbest bırakılırken Metin Turan hala gözetim altında tutuluyor.

Turan, geçtiğimiz gün yaklaşık 700 darbe karşıtının sığındığı El Fetih Camisine girmiş ve içerden görüntü geçerken kapıların kapanması üzerine mahsur kalmıştı.

Gözaltına alınmadan önce dün Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan’a konuşan Turan, “Caminin etrafı Baltacılar, zırhlı araçlar, polis ve keskin nişancılarla çevrili. Dışarı çıkabilmek mümkün değil. Caminin içinde olanları görüntülemek için buraya geldim. Ben içeride görüntü alırken biranda ortalık karıştı ve caminin kapıları kapatıldı” demişti.

TGF: Girişimler hızlandırılmalı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, yaptığı yazılı açıklamada AA’nın kadın muhabiri Hiba Zekeriya’nın serbest bırakılmasının sevindirici olduğunu belirtirken, TRT muhabiri Metin Turan’ın da bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Kahire Büyükelçiliği başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kişileri göreve çağıran Atilla Sertel, şunları söyledi:

“Mısır’daki olayların günden güne alevlenmesi, çok sayıda göstericinin acımasızca katledilmesi vicdanları yaralamaktadır. Orada görev gören Türk meslektaşlarımız adına da endişelerimiz giderek artmaktadır. Son olarak çatışma koşullarında görevini yapmaya çalışan iki meslektaşımız canlarını korumak için El Fetih Camii’ne sığınmışlar ancak yapılan operasyon sonrası gözaltına alınıp, cezaevine nakledilmişlerdir.

“AA muhabiri Hiba Zekeriya’nın sabah saatlerinde serbest kaldığını öğrendik. Bu sevindirici bir gelişmedir. TRT muhabiri Metin Turan’ın da serbest bırakılması için başta Türk Dışişleri Bakanlığı ve Kahire Büyükelçiliği olmak üzere tüm yetkililer girişimlerini hızlandırmalıdırlar. Mısır’da görev yapan diğer meslektaşlarımızın da can güvenlikleri sağlanmalı, bu konuda somut girişimlerde bulunulmalıdır.” (EKN)

 

Kaynak: AA- 18 May 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir