Konsolosluk önünde Cemal Kaşıkçı derneği açıklaması

Konsolosluk önünde Cemal Kaşıkçı derneği açıklaması

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girişinin ardından kaybolan ve öldürüldüğü açıklanan Cemal Kaşıkçı için “Dünya Çapında Cemal Kaşıkçı’nın Dostları Derneği”nin kuruluşu Başkonsolosluk önünde düzenlenen basın açıklamasıyla duyuruldu.

“KATİLLER KONUMLARI NE OLURSA OLSUN TAKİP EDİLECEK, HİÇBİRİNİN CEZASIZ KALMASINA ASLA İZİN VERİLMEYECEK”

Ortak basın metninin Arapçasını Mısırlı muhalif lider Eymen Nur okurken, metnin İngilizcesini Arap gazeteci Ahmet Kamil, Türkçesini ise gazeteci Metin Turan okudu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Katiller konumları ne olursa olsun takip edilecek, hiçbirinin cezasız kalmasına asla izin verilmeyecek ve bölgede basın ve ifade özgürlüğünü savunarak herhangi bir görüş sahibine karşı benzer bir suç işlenmemek için karşı duruş sergilenecek. Bizler bu vesileyle, bu pak ruhun öldürüldüğü, edildiği yerden, Cemal Kaşıkçı davasının asla ve asla pazarlık konusu olmayacağı ve bu konuda taviz vermeyeceğimizi açıkça belirtmek isteriz. Suçlulardan hesap sormamak ve onların aklanması girişimlerine karşı asla sessiz kalmayacağız. Yeni Cemal Kaşıkçı vakaları yaşanmaması adına bütün meşru yolları deneyerek ve bu konuyla alakalı tam bir adalet sağlamak için yasal, medya ve siyasi tüm araçları kullanacağız. Bununla birlikte düşünce ve ifade özgürlüğüne tam taraf olduğumuzu da ifade ederiz. Genel olarak bölgedeki yönetimlere, anayasalarında ve kanunlarında yer alan bu özgürlükleri korumak için çağrıda bulunuyoruz. Basın özgürlüğü ve çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, saygı duyulması ve böylelikle görevlerini korku ve sindirme olmaksızın gerçekleştirebilmelerini istiyoruz. Cemal Kaşıkçı, Suudi yetkililer tarafından ülkesinde düşünce ve görüşlerinden dolayı tutuklu bulunanları savunmaya kendini adamış bir şahsiyettir. Bizler onun yolunu takip ederek, yetkili makamların siyasi tutukluları hızla serbest bırakmalarını talep ediyoruz. Suudi vatandaşlarına, kendilerini ilgilendiren meselelerde ve kendi ana vatanlarıyla alakalı konularda görüşlerini özgürce ifade etmeleri için imkan tanınmasını istiyoruz. Ayrıca bölgedeki bütün düşünce tutuklularının serbest bırakılmalarını özgürlüklere ve insan haklarına saygı gösterilmesini talep ediyoruz.

22:05, 25/10/2018 –  SÖZCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir