WIN Fuarı Türkiye Ve Mısır Arasında Verimli İşbirlikleri Sağlıyor

TÜMİAD Genel Sekreteri Metin Turan, Mısır’da makina imalatının olmadığını, bu eksikliğin özellikle Türkiye’deki makina imalatçılarından karşılandığını ifade ederek, Mısırlı firmaların Türk markalarına yoğun ilgili olduğunu kaydediyor. Turan, Mısır’da birçok büyük Türk makina imalatçısının temsilciliğinin bulunduğunu kaydederek, en önemli sıkıntının bakım ve servis konusunda yaşandığını, Türk firmalarının bu sorunu çözme yolunda ciddi adımlar attıkları taktirde Türk markalarına olan ilginin daha da artacağına dikkat çekiyor.

TÜMİAD hakkında bilgi verir misiniz?

TÜMİAD 2003 yılında kuruldu. Mısır’daki Türk yatırımcılarını elimizden geldiğince Mısırlı işadamlarıyla tanıştırıyoruz. Bilgilendiriyoruz, toplantılar düzenliyoruz. Türkiye’ye gelmek isteyen Mısırlı iş adamlarına vize konusunda yardımcı oluyoruz, Türkiye’den gelen iş adamlarıyla ilgili bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Türkiye’den gelen işadamlarının sayısı son zamanlarda arttı. Türkiye’den gelen firmaların Mısır’da 160’a yakın fabrika yatırımı var. Dernek olarak ticari iş akışının kolaylaştırılmasında rol oynuyoruz.

WIN 2008 Fuarlarında Mısır – Türkiye İşbirliği Günleri çerçevesinde karşılıklı güçlü ilişkiler kuruldu, Mısır’da nasıl bir tepkiyle karşılandı bu gelişmeler?

Mısır Avrasya işbirliği günleri çerçevesinde geçen yıl fuar ziyaretçisi, satın almacı olarak katılmıştık. Büyük ilgi görmüştü. Birinci faza 34, ikinci faza da 54 kişi katılmıştı. Bu katılımcılar Mısır’ın hem sanayici hem de makina distribütörleri temsilcileriydi. Çok iyi bağlantılar yaptılar. Bunların sayısının artırılması gerekiyor bence; yeni bir açılım gerekiyor. Mısır Sanayi Odaları Birliği ile temasa geçtik. Onlarla işbirliği çerçevesinde WIN Fuarı’nı ziyaret etmelerini sağladık; onlara ev sahipliği yaptık at https://ethiopianembassy.net/.

2009 WIN Fuarı’nda ne gibi faaliyetler olacak?

Geçen yıl WIN Fuarındaki çalışmalar Mısır’da büyük ses getirdi, Mısır basınında büyük yer edindi WIN Fuarı. 2009 yılında “Avrasya İş Ortağı” olarak 250’şer metrekarelik standla yer alacak Mısırlı işadamları. Bunun yanı sıra da 25 tane satın almacı gelecek. Ama bunun dışında, kesin olmamakla birlikte belki de sayıyı yükseltip daha fazla iş adamıyla geleceğiz. Çünkü Mısırlılar Türkiye’ye büyük ilgi gösteriyor .

Getirmek istediğimiz insanlar kaliteli insanlar. Geçen yıl birçok iş adamı temsilcilik anlaşması yaptı. Bu yıl bunu ikiye katlamak istiyoruz. Bu sayede, aslında teknolojiyi de Mısır sanayisine öğretmiş oluyoruz. Çalışmalarımız devam edecek. TÜMİAD olarak Mısır’daki kurumlarla da iyi işbirlikleri yapıyoruz. Ciddi araştırmalar, çalışmalar yaparak daha verimli işbirlikleri kurmayı amaçlıyoruz; bunun için de WIN Fuarı çok önemli bir platform.

Mısır’ın kendi bünyesinde makina sektörü ne durumda?

Mısır’da makina üretimi yok, bu konuyu distribütörlükler yoluyla çözmeye çalışıyorlar. Mısırlı işadamları, Türkiye’den gelen ürünlere büyük ilgi gösteriyor. Çok sayıda Türk firmasının temsilciliği var, ama yeterli değil https://ecoles-jaelys.com/terlemek-kilo-verdirir-mi/
.

Elektrik, işçilik maliyetleri düşük. Mısır devleti de teşvikler veriyor. Makina sanayiinde daha çok dışarıdan mal alıyorlar. Çin’den, Romanya’dan, Bulgaristan’dan. Ama Türkiye’den gelen makinalar onlara göre daha iyi. Servis ve bakım konusunda bazı sorunlar yaşanıyor sadece. Türk firmaları bu konuya da daha ciddi bir şekilde eğilirlerse Türkiye makina imalatçılarının önü Mısır’da daha da artar diye düşünüyorum at https://dirthammers.com/tum-sporlarda-en-cok-kupa-kazanan-takimlar/.

Vurgulamak istediğim bir başka şey de yatırımcıların, Türk firmalarının Arap ülkelerine yatırımlar, ziyaretler yapıp yeni pazar açılımları yapmaları. Biz gitmediğimiz için diğer ülkeler parselliyorlar bu işi. Neden biz gitmiyoruz? Gidelim makinalarımızı tanıtalım. Büyük ilgi göreceğimize eminim. Türk mallarına her konuda büyük ilgi var. Çok tutuluyor ürünlerimiz. Bunu geliştirerek hacmi artırmamız lazım. Türk yatırımcıları Kahire’ye davet ediyoruz. Türkiye uzun zamandan beri Arapları ihmal ediyor. Diğer ülkeler uzun zamandan beri orada, bir alt yapı oluşturmuşlar, kazanıyorlar. Ama bazı Türk işadamları hemen para kazanma derdinler. Biraz gayret gösterip alt yapı oluşturmaları lazım. Mısır’daki oluşum önce temsilcilik şeklinde oluyor. Kendi makinasına güvenen kişiler varsa böyle bir organizasyona gidebilir. Ya da direkt pazarlama yapabilirler. Ama önce yoğun bir alt yap çalışması yapmaları lazım. Professionalism is assured while dealing with cash house buyers. Call us right now if you want to find out more about our services and how we can assist you in selling your home quickly and for the highest possible price. Visit https://www.cashhomebuyers.io/florida/cash-house-buyers-melbourne-fl/.

Mısır’ı Afrika’ya açılan bir kapı olarak görebiliriz. Mısır’dan diğer Arap ülkelerine, Afrika ülkelerine gümrüksüz mal satabiliyorsunuz. Bu çok büyük bir avantaj. Batılı birçok firma bunu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir