Gazeteci Metin Turan Türkiye’ye geldi

Gazeteci Metin Turan Türkiye'ye geldi

Mısır’da uzun süredir tutuklu bulunduktan sonra serbest bırakılan gazeteci Metin Turan annesini ziyaret etmek için Türkiye’ye geldi.

İki Türk kardeşimiz halen hapisteler

Haber yaptık haber olduk” diyen Turan, “Görevimizi yaptık ama dört ay gibi uzun bir süre hapiste kaldım. Şimdi İzmir’e annemin yanına gidiyorum. En çok annem ve ailem üzüldü. Çocuklarım okulları olduğu için getiremedim. Onlar şuan Kahire’deler. 15 gün kadar Türkiye’de kalacağım ve 15 gün sonra yine Kahire’ye işimin başına döneceğim. Mısır önemli bir ülke. Türkiye- Mısır ilişkileri önceden iyi bir seviyedeydi ama şimdi bu ilişki gerilemiş durumda. Şu an iki kardeşimiz biri öğrenci biri iş adamı Kahire’de hapisteler. En kısa zamanda o iki kardeşimizin serbest kalmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bünyamin bir an evvel serbest bırakılsın

Suriye’de görevli olduğu sırada kaçırılan ve 35 gündür haber alınamayan Bünyamin Aygün içinde açıklamalarda bulunan Turan, “Diğer taraftan da Suriye’de Bünyamin var. Bünyamin benim hemşerimdir. Onun da en kısa zamanda serbest kalmasını istiyorum. Gerçekten zor bir durum. Bünyamin bir haber için beş ay önce Kahire’ye gelmişti. Bünyamin iyi bir gazeteci onun da bir an evvel kurtulmasını istiyoruz” dedi.

Sivil toplum örgütleri emre için harekete geçmeli

Kahire’de öğrenci evrakını almak için okula gittiği sırada göstericilerin arasında kalan ve sivil polisler tarafından göz altına alınan 19 yaşındaki Türk öğrenci Emre Gürbüz’ün durumu hakkında da bilgi veren Turan şunları kaydetti:

“Türk öğrencisi Emre Gürbüz, öğrenci belgesini almaya giderken gösterilerin içerisinde kalıyor. Daha sonra sivil polis onu alıyor fakat tabi Mısır şuan çok karışık olduğu için yetkililer de yardımcı olamıyor. İlişkiler kötü olduğu için önemli adımlar atılamıyor. Türkiye Büyükelçiliği iyi çalışmalar yapamıyor çünkü siyasi ilişkiler tamamen donmuş durumda. Ama burada sivil toplum örgütlerinin acilen bu konuda giriş yapmalarını istiyoruz. Benim çıktığımı duyan diğer tutuklu Türk arkadaşlarımız Emre ve Reşat’ın aileleri beni arıyor neler yapabiliriz diye. Aileleri de o arkadaşlarımızda çaresiz durumdalar.

Sivil toplum örgütleri Mısır’a gidip Mısırlı yetkililer ile görüşerek en kısa zamanda bunu çözeceklerine inanıyorum. Türkiye’de de bu konuyla ilgili olarak görüşmelerde bulunacağım. Hapisten çıktığım an dışarıda eksi bir mahkumdan tesadüfen öğrendim Emre’nin hapiste olduğunu. Hemen Emre’nin bulunduğu birinci kata geldim ve kendisiyle konuştum. Ertesi gün ona battaniye ve yiyecek getirdim. Onun durumu çok kötü Arapçası da yetersiz. Mısırlı makamlar benimle ilgilendiler. Bana iyi bir muamelede bulundular. Mısır mahkemesi beni serbest bıraktı onlara teşekkür ediyorum. Orada bulunan Emre ve iş adamı Reşat Öztürk’ün serbest kalmasını istiyoruz.”

02.01.2014 – 09:49 -CNNTURK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir